Изследователската програма на научната група е интердисциплинарна по характер и се базира на двата основни компонента в експертизата и изследователския опит на членовете на групата, а именно фундаменталните научни изследвания в областта на математиката и научно-приложните изследвания в сферата на социалните и стопанско правни науки. Това определя и развитието на две паралелни но логически свързани изследователски линии в обхвата на предлаганата научна програма.
Едни от големите проблеми на съвременния свят са замърсяването на околната среда, икономическата криза, разпространението на инфекциозни заболявания. Математическите модели и данни играят важна роля в съвременната наука и инженерство. Математическото и информатичното моделиране са едни от най-силните средства при описването, симулирането и прогнозирането на реалните процеси. В настоящия проект ще бъдат разгледани математически модели, които имат важни практически приложения в тези области.
Ще бъде направено аналитично изследване и разработване на нови, ефективни числени методи и алгоритми за решаване на прави и обратни задачи от биоматематиката, финансовото инженерство, екологията. Математическите модели са класически или от дробен ред обикновени или частни диференциални уравнения и системи диференциални уравнения.
Решаването на обратни задачи спомага за изготвянето на дългосрочни прогнози на базата на измервания и отчитане на различни фактори. Получените резултати дават възможност за по-задълбочен анализ и мониторинг.
Научната и експертната дейност на групата е насочена и към фундаментални изследвания по отношение на разработването на иновативни и адаптиране на нови бизнес модели в условията на значими технологични промени и дигитална трансформация, трансформиране на процеси и функции с приложение в социалните иновации, концептуални модели за социална подкрепа на конкретни целеви групи, разработване на асистивни модели и методи за вземане на решения в кризисни контексти на местно и регионално ниво с висока социална значимост.
Основен обект при извършването на базовите научни изследвания в посочения тематичен обхват е социалният капитал с неговите специфични процеси, функционалности, характеристики, особености и елементи, по-конкретно: прилагането на концепциите за „зелена" и кръгова икономика, опосредстване на енергиен преход и промяна на ресурсна база, дигитализация на процеси, потенциал за организационно развитие при проактивно управление на риска; проявленията на потребителско поведение на социални групи; нагласите, знанията, уменията и компетенциите на човешки ресурси за развитие и адаптиране на бизнес модели; емоционалната и социална компетентности на човешките ресурси при усъвършенстването на бизнес модели по отношение на социалната отговорност и устойчивото управление на организациите; потенциалът за преодоляване на социо-културни бариери и стресори с негативни въздействия върху социалния капитал за гарантиране на социално включване и качество на живот.
Дейностите за научни изследвания на групата са структурирани в следните основни работни пакети:
-
WP1 Администрация и управление на научната група и осигуряване на условия за провеждане на научни изследвания;
-
WP2 Робастни числени и аналитични методи за с приложения в биоматематика, финансова математика и екология ;
-
WP3 Базови и приложни научни изследвания на бизнес процеси и социални структури;
-
WP4 Повишаване на експертния потенциал на научната група;
Участия на членовете на научната група в конференции:
1. Intelligent and Fuzzy Systems (INFUS 2024), 16-18 July, 2024, Istambul, Turkey, https://infus.itu.edu.tr/
2. 14th National Congress on Theoretical and Applied Mechanics (NCTAM 2024), 2-4 September, 2024, Sofia.
https://congress.imbm.bas.bg/
3. 9th International Conference on Energy Efficiency and Agricultural Engineering (EE&AE 2024), 27-29 June 2024, Ruse, Bulgaria.
https://eeae-conf.uni-ruse.bg
4. 7th International Conference on Economics and Social Sciences (icESS 2024), Bucharest, June 13-14 2024
https://www.icess.ase.ro
5. 8th "International Symposium on Multidisciplinary Studies and Innovative Technologies", 7-9 November 2024, Ankara, Turkey,
https://www.ismsitconf.org/
6. 8th Computational Methods in Systems and Software 2024, Vsetin, Czech Republic, 25-28 October 2024,
https://comesyso.openpublish.eu/
7. МНК „Industrial Growth Conference 2024", 27–29 September 2024, Bulgaria,
https://www.industrialgrowth.eu/
8. 5th International Conference on Communications, Information, Electronic and Energy Systems (CIEES 2024), 20th – 22nd November, 2024, Veliko Tarnovo, Bulgaria,
https://ciees.eu/
9. 16th International Conference on Knowledge Management and Information Systems (KMIS 2024), Porto (Portugal), 17-19 November 2024,
https://kmis.scitevents.org/