АРТИСТИЧНИЯТ ДУХ НА БУКУРЕЩ
Студентите от учебно-изследователската лаборатория „Културно-историческо наследство“ към Филиал Силистра на Русенския университет (спец. „Педагогика на обучението по български език и чужд език“), участваха в международния семинар по повод 145 години от рождението на Йордан Йовков и Михаил Садовяну в Букурещ. Те имаха възможността да се потопят в артистичния дух на румънската столица, като посетиха Стария град – покоряващ с уникалната архитектура, усещането за автентичност и едновременно с това за мултикултурен дух; най-голямата книжарница в страната Carturesti Carusel , която през 2021 година беше отличена като Книжарница на годината на Лондонския панаир на книгата, понастоящем оригинално културно пространство, в което има салони за книги, за музикални продукти и множество артефакти; Европейската художествена галерия в Националния дворец на изкуствата, където могат да се видят произведения от Рубенс, Ел Греко, Моне, Брьогел и др.
МЕЖДУНАРОДЕН СЕМИНАР ПО ПОВОД
145 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ЙОРДАН ЙОВКОВ И НА МИХАИЛ САДОВЯНУ
На 29 март 2025 година в Букурещ се проведе международен семинар по повод 145 години от рождението на Йордан Йовков и на Михаил Садовяну – класици на българската и на румънската литература. В семинара взеха участие преподаватели от Филиал Силистра на РУ „Ангел Кънчев“ и студенти от учебно-изследователската лаборатория „Културно-историческо наследство“, в която са включени стденти от спец. „Педагогика на обучението по български език и чужд език“ с изявени интереси в областта на хуманитаристиката. За живота и творчеството на Йордан Йовков в Букурещ говори доц. д-р Румяна Лебедова, своите наблюдения върху творчеството на двамата
писатели представиха Мариан Ненческу - доктор по философия, началник Филиал Културна преса на Съюза на професионалните вестникари в Румъния;
д-р Мария Петреску - председател на асоциация "Михай Еминеску"; гл.ас. д-р Силвия Ангелова от Филиал Силистра на РУ „Ангел Кънчев“.
Модератори на семинара бяха: Любомир Николов - изпълнителен председател на Демократическия съюз на българите в Румъния и Антонета Ръдой –
главен редактор на "Литературно-артиснични разговори" (Convorbiri literar-artistice).
На семинара присъства и Надежда Кула - директор на Неделното училище "Йордан Йовков" и преподавател по български език в българското училище в Букурещ, "Христо Ботев", на която студентите подариха от името на Филиал Силистра на РУ книги от български класици (Иван Вазов, Йордан Йовков, Елин Пелин, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов), които да подпомогнат образователния процес на нашите сънародници.
ЗА ДОБРО КАРИЕРНО ОРИЕНТИРАНЕ
На 24 март 2025 г. Милена Перчемлиева – директор на ДБТ-Силистра, Ивелина Тодорова – началник на отдел „Посреднически услуги“ и Йовка Иванова - експерт към отдел „Посреднически услуги“,запознаха студентите от Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“ с услугите, които предлага Бюрото по труда –Силистра.
Бяха представени актуални проекти по Програма „Развитие на човешките ресурси“ с програмен период 2021-2027 г., както и възможности за квалификация и преквалификация с ваучерна система за чуждоезиково обучение и дигитална компетентност. Студентите получиха актуална информация за свободни работни места и възможности за професионална реализация в община Силистра.
Завърши обучението "Bridging Borders" 9-16 март 2025 в Аликанте!
Изминаха пет дни, изпълнени с предизвикателства, вдъхновение и нови приятелства! Проектът "Bridging Borders", финансиран от програмата Erasmus+, събра младежи от Испания, Италия, Словакия, Румъния и България, за да развият своите езикови и интеркултурни компетенции чрез практически упражнения и интерактивни дейности.
Интеркултурната комуникация – умението да се разбираме отвъд думите
В нашия свят, в който глобализацията ежедневно свързва хора от различни култури, ефективната комуникация става ключова. По време на обучението осъзнахме, че:
🤝Думите не винаги са най-важното – невербалната комуникация, жестовете и израженията често предават повече информация от самия език.
🌎 Различията са богатство, а не бариера – когато подхождаме с отворено съзнание, можем да научим много от другите и да разширим своя мироглед.
🤝 Истинското разбирателство се постига чрез диалог и емпатия – културните предразсъдъци могат да бъдат преодолени, когато се опитаме да видим света през очите на другия.
🇧🇬 Българският екип блестеше с активно участие и страхотно представяне! Поздравления за Станислав Йорданов, Радостин Радославов, Мириам Стоянова и Джерен Ариф, които, под ръководството на д-р Диана Бебенова-Николова, достойно представиха България и допринесоха за успеха на обучението!
✨ Тези дни ни показаха, че границите са само в нашето съзнание и че с правилната нагласа и желание можем да изградим мостове на разбирателство! Благодарим на всички участници и организатори за незабравимото преживяване!
ОБОРУДВАНЕ
ПО НАЦИОНАЛНАТА ПРОГРАМА НА МОН
„ДИГИТАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ“
Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“ разполага със 7 интерактивни презентационни системи, от които 4 интерактивни дъски и 3 интерактивни дисплея. Летният семестър на учебната 2024-2025 година започва с обновен кабинет по Информационни технологии, оборудван с интерактивен дисплей с размер на екрана 86 инча, по Националната програма на МОН „Дигитална квалификация“.